Punk (100.článek!)

30. září 2011 v 20:30 | Adella

Protože v anketě o čem bude 100.článek vyhrál Punk s neuvěřitelnými 4 hlasy (LOL)! Jinak díky že jste se mnou už takovou dobu vydrželi... :DPunk je hudební a životní styl. Slovo punk znamená anglicky"výtržník". Punk vznikal asi od 70. let a to hlavně v Anglii. Punk nemá žádný směr,kterým by se řídili všichni Punkáči, ale nejrozšířenější postoje jsou odpor vůči nacismu, komunismu, rasové diskriminaci, politice, válčení, globalizaci, konvencím či komerci. Mnoho punkerů má blízko k anarchismu. Také se lze často setkat s tvrzením, že základem punku je provokace. Hnutí je obecně velmi tolerantní k měkkým drogám, hlavně marihuaně.

Hudba

Hudebně se punk rock vrátil k počátkům rocku a rock 'n' rollu, (k využívání jednoduché melodie zpravidla o několika akordech a k ostrému, často protestantskému textu). Za první punkovou skupinu jsou považováni Ramones, kteří vznikli v roce 1974 v New Yorku. Největší rozmach punk zaznamenal po roce 1976 v Británii, kde v té době začali hrát např. Sex Pistols (Asi nejslavnější punková skupina, ale mě neberou…), The Clash nebo Adicts. O styl blízký punk rocku se již asi o deset let dříve pokoušeli např. Stooges, Velvet Underground, či Patti Smithová.(KDO???)
U nás se punk rock začíná objevovat až o tři roky později. První skupinou hrající covery zahraničních punkových skupin s českými texty byli v roce 1979 Extempore, hned vzápětí následovaní Energií G a Zikkuratem, který, stejně jako Extempore, nebyl čistě punkovou kapelou, ale kombinoval ho s dalšími styly, dokonce i s jazz-rockem. Následovalo mnoho dalších skupin, např.: S.P.S., Plexis, Visací zámek, F.P.B., Šanov 1, H.N.F., Zeměžluč, E!E, N.V.Ú., nebo slovenská Zóna A. Tyto skupiny to ovšem neměly vůbec jednoduché, protože punk za komunistického režimu patřil k zakázaným stylům.
Vetší rozmach punk rock zaznamenal až po roce 1989, vznikly např.: Totální nasazení, Punk Floid, Slobodná Európa, The Fialky nebo Malomocnost prázdnoty.
Na punkových koncertech se často tancuje chaotický tanec zvaný pogo.

Oblečení

Hlavním cílem punkerů bylo (a pořád je) především šokovat ostatní. V počátcích u mnoha punkových skupin proto najdeme extravagantní oblečení, což mělo provokovat ostatní. Později při vzniku neonacistické scény se punk dostal do pozice odpůrců nacismu.
Častými prvky oblečení jsou roztrhané jeany, nášivky, placky, spínací špendlíky, stahováky, těžké boty (Steel), křivák, nebo účes číro (Mohawk… :D)
Punkové skupiny
(P.S. Když kliknete na název skupiny, měl by se odevřít odkaz na wikině… :D)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kája Kája | Web | 1. října 2011 v 9:47 | Reagovat

Článek podle mých snů! :D Konečně nic co by bylo o Green Day! :D

2 (Dělám si prdéél) (Dělám si prdéél) | Web | 1. října 2011 v 19:49 | Reagovat

Hele zlato, jsou napsaný mezi skupinama, ale to už neřeš!

3 HeleHeleHeleMalejAlex HeleHeleHeleMalejAlex | 23. května 2012 v 17:44 | Reagovat

A to Kdo? má bejt jakože nevíš, kdo to byl?
Mimochodem, ten článek celkem ujde, je vidět, že to není čistě jen ctrl A, Ctrl C, ctrl V, ale že alespoň pár slov a vět je pozměněnejch...
Ale lepší by bylo mít víc z hlavy než skopírovanýho...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama